Cmentarz Wolski Prawosławny

Zaopiekujemy się grobem Twoich bliskich na cmentarzu Wolskim Prawosławnym

Sprzątanie i mycie grobów

Renowacja grobów z piaskowca

Stała opieka nad grobami

Pielęgnacja grobu, czyszczenie grobów, opieka nad grobami Warszawa Pielęgnacja grobu, czyszczenie grobów, opieka nad grobami Warszawa

Stała opieka nad grobami na cmentarzu Wolskim prawosławnym

Renowacja, czyszczenie grobów oraz stała opieka nad grobami na cmentarzu prawosławnym na Woli

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty dotyczącej kompleksowej pielęgnacji grobów i miejsc pochówku na cmentarzu Wolskim w Warszawie. Nasz zespół, złożony z młodych ludzi, chętnie podejmie się realizacji Państwa zlecenia.

Działamy na terenie Warszawy oraz okolicznych miejscowości, w tym również na cmentarzu Wolskim Prawosławnym. Z nami zaoszczędzą Państwo swój czas. Zajmiemy się kompleksowo – od wykonania usługi po przesyłanie dokumentacji fotograficznej. Gwarantujemy Państwu bezpośredni kontakt, indywidualne podejście do klienta oraz szacunek.

Jeśli potrzebują Państwo więcej informacji na temat naszych usług, zachęcamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 780 611 608 lub do spotkania przy konkretnym grobie na cmentarzu Prawosławnym Wolskim w Warszawie.

Jeśli chcą Państwo powierzyć nam opiekę nad miejscem pochówku swoich bliskich, serdecznie zapraszamy do kontaktu. Jesteśmy przekonani, że nasza oferta spełni Państwa oczekiwania i pozwoli zadbać o pamięć o zmarłych w sposób godny i szanujący ich pamięć.

O Cmentarzu prawosławnym na Woli w Warszawie

Cmentarz prawosławny na Woli w Warszawie to jedyna nekropolia dla wyznawców prawosławia w stolicy Polski. Został on założony w 1834 roku na terenach reduty wolskiej, które były miejscem walk podczas szturmu rosyjskiego na Warszawę w czasie powstania listopadowego. Choć liczba pochowanych osób na cmentarzu nie jest znana z powodu zniszczenia lub zaginięcia dokumentacji, to na pewno znajdują się tam tysiące nagrobków, w tym kilkaset o wartości artystycznej.

Cmentarz ma powierzchnię 13,3 ha i jest nadal czynny, zarządzany przez Parafię św. Jana Klimaka w Warszawie. Poza pochówkami prawosławnymi, na cmentarzu możliwe są również pochówki katolickie od lat 70. XX wieku. Na nekropolii znajduje się również osobna kwatera przeniesionych z cmentarza na Kamionku nagrobków staroobrzędowców.

Architektura cmentarza jest bogata i różnorodna. Znajdują się tam groby i pomniki w stylu rosyjskim, polskim, a nawet egipskim. W południowej części cmentarza można zobaczyć rosyjskie grobowce rodzinne, a także grób rosyjskiego generała lejtnanta Sawina z widoczną symboliką wojskową.

Na cmentarzu prawosławnym na Woli znajdują się pochówki zarówno duchownych, jak i osób świeckich. W kwadracie obok cerkwi św. Jana Klimaka spoczywają wszyscy zmarli zwierzchnicy Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, z wyjątkiem metropolity Makarego (Oksijuka). Wśród innych duchownych pochowanych na Woli znajdują się arcybiskup Jeremiasz (Anchimiuk), arcybiskup Sawa (Sowietow), biskup Mateusz (Siemaszko) oraz księża i ihumeni. Na cmentarzu spoczywają także znane postaci z życia publicznego, takie jak aktor Andrzej Butruk, przewodniczący Porozumienia Organizacji Kombatanckich Płocka Marek Gajewski czy malarz Aleksander Gierymski.

Wśród duchownych pochowanych na cmentarzu prawosławnym na Woli znajdują się nie tylko zmarli zwierzchnicy Kościoła, ale także księża i ihumeni. W kwadracie obok cerkwi św. Jana Klimaka spoczywają wszyscy z wyjątkiem metropolity Makarego (Oksijuka), a wśród innych duchownych pochowanych na Woli wymienić można arcybiskupa Jeremiasza (Anchimiuka), arcybiskupa Sawę (Sowietowa) oraz biskupa Mateusza (Siemaszko). Oprócz duchownych na cmentarzu znajdują się także pochówki znanych postaci z życia publicznego, takich jak aktor Andrzej Butruk, przewodniczący Porozumienia Organizacji Kombatanckich Płocka Marek Gajewski czy malarz Aleksander Gierymski.

Cmentarz prawosławny na Woli jest zabytkiem wpisanym do rejestru zabytków pod numerem A-54 z 20 sierpnia 2003 roku. Jest on nie tylko ważnym miejscem kultu religijnego, ale także miejscem upamiętniającym historię i kulturę Rosjan mieszkających w Warszawie.

© AdaPol. All rights reserved.
Projektowanie stron - OlimpWeb.